Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Miasto i Gmina Krapkowice

Brak opisu obrazka

Krapkowice to malowniczo położone miasto nad Odrą przy ujściu Osobłogi, w środkowej części województwa opolskiego. Miejsce pełne zieleni i interesujących zakątków, gdzie tradycja współgra z nowoczesnością, a przyroda  naturalnie wtapia się w krajobraz okolicy. Gmina Krapkowice, dzięki swemu położeniu w dolinie rzeki Odry, zaliczana jest do regionów o najcieplejszym klimacie w Polsce.

Ziemia Krapkowicka wchodzi w skład makroregionu Nizina Śląska. Jej północna część usytuowana jest na terenie mezoregionu Równina Niemodlińska, zaś środkowa i południowa w granicach mezoregionu Kotlina Raciborska. Na północy graniczy mezoregionami Pradolina Wrocławska i Równina Opolska, na zachodzie przylega do Płaskowyżu Głubczyckiego, zaś na wschodzie granice stanowi Garb Chełmu należący do makroregionu Wyżyna Śląska.

Współrzędne geograficzne Krapkowic:  50o21`N  i  17o58`E. Tereny wchodzące w skład miasta i gminy położone są na wysokości 170 - 200 m n.p.m.

 

Największym atutem Krapkowic jest ich położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: tradycyjnego szlaku handlowego do Czech i Moraw oraz jednego z najważniejszych szlaków drogowych Europy - autostrady A4. Gmina Krapkowice dzięki dwóm zjazdom stanowi istotny węzeł komunikacyjny, usytuowany w samym środku A4. Zaletą Krapkowic, oprócz dogodnych połączeń drogowych, jest doskonale utrzymana droga żeglowna na Odrze oraz bliskość dwóch międzynarodowych portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Dostępne jest również lotnisko cywilne w oddalonym o 15 km Kamieniu Śląskim.

Skarbem Ziemi Krapkowickiej są niewątpliwie jej mieszkańcy – otwarci na nowe inicjatywy, pracowici i przedsiębiorczy, mający silne poczucie tradycji i tożsamości regionalnej. Ta gościnność i otwartość zaowocowały podpisaniem umów o partnerstwie i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi, instytucjami i przedsiębiorstwami. Dzisiaj Krapkowice mogą się poszczycić realizacją wspólnych projektów z miastami partnerskimi:  Camas i Hillsboro (USA), Wissen i Neugersdorf (Niemcy), Lipova Lazne (Republika Czeska), Rohatyn (Ukraina), Morawica i Zabierzów (Polska).

Krapkowice stanowią istotny punkt na gospodarczej mapie Opolszczyzny. Ostatnie lata to prace nad zmianą wizerunku Krapkowic. Nastąpiło stopniowe zmniejszenie roli wielkich zakładów przemysłowych na rzecz małych i średnich firm z sektora prywatnego. Dzisiaj na terenie gminy działa ponad dwa tysiące podmiotów gospodarczych, w tym 95 prężnie działających średnich i dużych firm. O silnej pozycji ekonomicznej Krapkowic świadczy także dochód na jednego mieszkańca, przewyższający średnią wojewódzką. Pod względem wydatków na inwestycje, Krapkowice i okoliczne gminy należą do pierwszej piątki, najlepiej inwestujących powiatów województwa opolskiego.

W skład  miasta i gminy wchodzi miasto Krapkowice oraz 11 sołectw: Borek, Dąbrówka Górna, Gwoździce, Kórnica, Nowy Dwór Prudnicki, Pietna, Rogów Opolski, Steblów, Ściborowice, Żużela i Żywocice. Gminę Krapkowice, o łącznej powierzchni 98 km2, zamieszkuje około 23 tys. mieszkańców.

Ze względu na walory lokalizacyjne, Krapkowice stanowią doskonałą bazę zarówno dla inwestorów, jak i dla turystów odwiedzających Opolszczyznę oraz Aglomerację Katowicką i Wrocławską. Ziemia Krapkowicka to urocze miejsce, które od pierwszych chwil urzeka swoich gości i nie pozwala o sobie zapomnieć.

 

Wersja XML